Gabion Center - špecialista na gabiony http://gabioncenter.sk Vyrábame pletené a zvárané gabiony, drôtené siete. Thu, 24 Mar 2022 12:03:52 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.2.34 Gabionové ploty http://gabioncenter.sk/gabionove-ploty-galeria/ http://gabioncenter.sk/gabionove-ploty-galeria/#comments Mon, 18 Aug 2014 13:53:08 +0000 http://gabioncenter.sk/?p=1112 Gabionový plot a oporný múr, súkromný dom, Devičie:

]]>
http://gabioncenter.sk/gabionove-ploty-galeria/feed/ 0
Gabionové oporné múry http://gabioncenter.sk/gabionove-oporne-mury-galeria/ http://gabioncenter.sk/gabionove-oporne-mury-galeria/#comments Mon, 18 Aug 2014 13:34:44 +0000 http://gabioncenter.sk/?p=1101  

Zvárané gabiony – oprava cesty č. 75, Slatina – Plášťovce:

Pletené gabiony – oprava cesty č. 18, Lipníky:

]]>
http://gabioncenter.sk/gabionove-oporne-mury-galeria/feed/ 0
Pletené gabiony http://gabioncenter.sk/pletene-gabiony/ http://gabioncenter.sk/pletene-gabiony/#comments Fri, 13 Jul 2012 22:24:18 +0000 http://gabioncenter.sk/?p=36 Pletené gabiony vyrábame z drôtenej siete so šesťuholníkovými okami (tzv. hexagonálna sieť). Pri pletení sa vždy jeden drôt obtočí dvakrát okolo druhého, preto sa v odbornom žargóne zvykne sieť nazývať tiež dvojzákrutová. Technológia dvojitého zákrutu je zárukou vysokej pevnosti konštrukcie. Vďaka nej nedochádza k rozpletaniu siete ani po prípadnom roztrhnutí niektorého z drôtov.

Najčastejší štandardne používaný priemer drôtu je 2,7 milimetrov. Veľkosť šesťhranných očiek je 80 x 100 milimetrov.

Gabion z pletenej siete je vyrábaný ako ucelený prvok, zostavený zo všetkých bočných stien, dna, veka a deliacich priečok.  Pletené gabionové koše dodávame v rozloženom stave bez kamennej výplne. Sú poukladané na seba a zviazané do balíku. Pri montáži ich treba na hranách poohýbať a hrany pozošívať viazacím drôtom alebo C-sponami. Gabionové koše sa plnia priamo na stavbe.

Pletené gabiony majú široké uplatnenie pri stavbe oporných múrov a úprave brehov riek alebo vodných nádrží. Sú ohybnejšie ako zvárané a tým majú lepšiu schopnosť kopírovať terén. Kvôli tejto vlastnosti ich ale neodporúčame na stavbu samostatne stojacich gabionových plotov.

Technické parametre pletených gabionov:

Veľkosť oka: 80 x 100 mm
Priemery drôtov pletiva: 2,7 mm s okrajovým drôtom 3,4 mm
3,0 mm s okrajovým drôtom 3,9 mm
Pvrchová úprava drôtu: hrubý nános zinku
hrubý nános zliatiny zinku a hliníka
možnosť doplnenia o 0,5 mm hrubú vrstvu PVC

Typy pletených gabionov:

Gabionové koše Gabiony s kotviacou sieťou “TatraMesh”
Gabionové matrace Gabionové vaky


Čo sú gabiony?
    Aké gabiony vybrať?

]]>
http://gabioncenter.sk/pletene-gabiony/feed/ 0
Zvárané gabiony http://gabioncenter.sk/zvarane-gabiony/ http://gabioncenter.sk/zvarane-gabiony/#comments Fri, 13 Jul 2012 22:26:00 +0000 http://gabioncenter.sk/?p=54 zvarané gabiony


Zváraný gabion je konštrukcia zložená zo zváraných drôtených sietí a vyplnená najčastejšie kamenivom.
Zvárané gabionové siete sa vyrábajú z hrubších drôtov ako pletené tak, aby bol zvar dostatočne pevný a odolný voči roztrhnutiu. Drôt je špeciálne povrchovo upravený hrubou vrstvou trvácnej zliatiny zinku a hliníka, čím je dlhodobo chránený voči vplyvom počasia. Štandardné oko sietí je 100 x 100 mm. V prípade použitia menšej frakcie kameňa alebo z dôvodu iného vkusu vieme zákazníkom ponúknuť zvárané gabiony s okom 100 x 50 mm, ktoré môže byť orientované horizontálne alebo vertikálne.

Technické parametre zváraných gabionov:

Veľkosť oka: 100×100 mm
100×50 mm
Priemer drôtu: 4,0 mm
Povrchová úprava: hrubý nános zliatiny zinku a hliníka

Zvárané gabiony, rovnako ako pletené, slúžia najmä na výstavbu oporných múrov. Sú tuhšie a preto ich odporúčame aj na stavbu samostatne stojacich gabionových plotov. Z tohto dôvodu ich ale neodporúčame na úpravu brehov a korýt riek či vodných nádrží. Tieto gabiony sú vhodné pri atypických konštrukciách, vďaka veľkej variabilite ich vyskladania pri montáži.

Oporný múr alebo plot zo zváraných gabionov sa montuje zo samostatných zváraných panelov. Tie dodávame poukladané na palete a zviazane páskou (bez kamennej výplne). Jednotlivé panely sa pri montáži skladajú do tvaru kvádra alebo kocky pomocou montážnych prvkov. Na výber sú montážne špirály alebo C-spony. Pri ukladaní výplne treba dbať na pohľadové strany konštrukcie, aby stavba spĺňala nielen úžitkovú, ale aj estetickú hodnotu.

Tieto konštrukcie vo viacerých ohľadoch predbehli kamenno-betónové konštrukcie. Gabiony sa vyznačujú možnosťou realizácie prác počas celého roka, priepustnosťou, vysokou odolnosťou, ekologickosťou a estetickosťou. Veľkou výhodou použitia gabionov oproti kamenno-betónovej konštrukcii je aj úspora nákladov. Odhadovaná úspora nákladov pri použití gabionovej konštrukcie je 20 až 30 percent. Odhadovaná životnosť konštrukcie je minimálne 50 rokov. Na celkovú životnosť má vplyv viacero faktorov ako použitý materiál či samotná realizácia.

]]>
http://gabioncenter.sk/zvarane-gabiony/feed/ 0
Gabiony ako prvky záhradnej architektúry http://gabioncenter.sk/gabiony-ako-prvky-zahradnej-architektury/ http://gabioncenter.sk/gabiony-ako-prvky-zahradnej-architektury/#comments Fri, 13 Jul 2012 22:26:10 +0000 http://gabioncenter.sk/?p=56

Gabion a gabionové konštrukcie sa čoraz častejšie stávajú nielen úžitkovou stavbou ale aj estetickým doplnkom. Príliv tohto konštrukčného prvku je vidieť aj v záhradnej architektúre. Obľúbenosť gabionov spočíva v množstve výhod oproti kamenno-betónovým či iným konštrukciám. Jeho jednoduchá a estetická konštrukcia vytvorila základ pre použitie v záhradnej architektúre.
Gabion sa plní najčastejšie kamenivom. Kamenivo môže mať rôznu veľkosť, tvar ale aj farbu. Vďaka tomu môžeme výberom a kombináciou rôzneho kameniva docieliť zaujímavé prechody a variácie. Gabionovú stavbu je možné zazelenať a tým docieliť lepšie splynutie s okolitým prostredím a záhradou.


Gabionové konštrukcie si našli v záhrade svoje uplatnenie ako deliaci okrasný múr pozdĺž chodníkov ale aj ovocných či vinných sadov. Atypickými konštrukciami sa dajú docieliť aj tvary poskytujúce základ záhradných stolov, lavíc či ako súčasť kvetinovej časti záhrady. Jeho doplnenie o popínavé rastliny vie vkusne dotvoriť celkový estetický vzhľad záhrady.

]]>
http://gabioncenter.sk/gabiony-ako-prvky-zahradnej-architektury/feed/ 0
Gabionové koše http://gabioncenter.sk/gabionove-kose/ http://gabioncenter.sk/gabionove-kose/#comments Fri, 13 Jul 2012 22:24:41 +0000 http://gabioncenter.sk/?p=40 Gabionové koše z pletenej šesťhrannej siete sú drôtené konštrukcie tvaru mohutných kvádrov, naplnených najčastejšie kamenivom. Tieto konštrukcie sa využívajú pri rôznych úpravách terénu – ako oporné múry pri výstavbe ciest alebo terás v záhradách. Gabionové terasy umožňujú kaskádovito vyriešiť problém svahovitých terénov.

Tieto konštrukcie sa vyznačujú svojou jednoduchou stavbou, možnosťou montáže počas celého roka, ekologickosťou, trvácnosťou ale najmä zníženými nákladmi oproti kamenno-betónovým konštrukciám. Gabionovú stavbu je možné zazelenať a tak ju čo najlepšie začleniť do okolitého prostredia. Odhadovaná životnosť konštrukcie je 50 rokov. Na samotnú životnosť konštrukcie má vplyv viacero faktorov ako aj samotný návrh a realizácia stavby.

Typické rozmery gabionových košov v metroch:

Dĺžka Šírka Výška
2 1 1
1,5 1 1
2 1 0,5
1 1 0,5
2 0,5 0,5
1 0,5 0,5
]]>
http://gabioncenter.sk/gabionove-kose/feed/ 0
Gabionové matrace http://gabioncenter.sk/gabionove-matrace/ http://gabioncenter.sk/gabionove-matrace/#comments Fri, 13 Jul 2012 22:24:50 +0000 http://gabioncenter.sk/?p=42 Gabionové matrace sú typom gabionov tvaru nízkych plochých kvádrov. Matrace sú zhotovené z pletenej šesťhrannej siete, ktorej drôty majú hrúbku 2,7 milimetrov. Tieto konštrukcie majú výšku zväčša do 30 centimetrov. Ich funkčné určenie je primárne na spevňovanie brehov, prípadne korýt rôznych tokov, riek, kanálov a vodných nádrží. Pri konštrukciách oporných stien v blízkosti vodných nádrží a tokov sa využívajú ako najnižšia vrstva konštrukcie. Konštrukcia gabionov umožňuje použitie ako pod hladinou tak aj nad ňou. Typickou povrchovou ochranou matracov proti korózii je hrubé pozinkovanie s možnosťou dodatočného poplastovania. Povrchová úprava je zárukou dlhšej životnosti konštrukcie.

Gabionové matrace sa skladajú zo spodnej a vrchnej časti. Spodnú časť gabionového matraca tvorí základňa – báza, ktorá predstavuje objemovú časť. Jej vnútorný priestor je rozdelený priečkami v rozostupoch po 1 m. Takto vzniknuté bunky sa na stavbe vypĺňajú kamenivom. Po naplnení sa gabionový matrac prikryje samostatným vekom alebo pletivom z rolky.

Typické rozmery gabionových matracov v metroch:

Dĺžka Šírka Výška
3 2 0,30
5 2 0,30
5 1,5 0,50
6 2 0,50
3 2 0,21
3 1 0,21

Stavby z gabionových matracov:

]]>
http://gabioncenter.sk/gabionove-matrace/feed/ 0
Gabionové vaky http://gabioncenter.sk/gabionove-vaky/ http://gabioncenter.sk/gabionove-vaky/#comments Fri, 13 Jul 2012 22:24:59 +0000 http://gabioncenter.sk/?p=44

Gabionový vak je tvorený jedným kusom gabionového panelu, ktorý je vystužený oceľovými prútmi pre jednoduché uzatvorenie. Šesťhranná sieť pre gabionový vak je upletená z drôtov hrúbky 2,7 až 3 milimetre.
Gabionový vak je tiež nazývaný a uvádzaný ako eko-vak. Toto pomenovanie “eko“ platí pre všetky gabionové konštrukcie vďaka ekologickej konštrukcii a ekonomickej realizácii pri ich použití. Gabionové vaky si rýchlo našli využitie v ťažko dostupných miestach. Sú vhodné najmä pri úpravách dna a brehov riek či vodných nádrží, vďaka čomu sú obľúbeným konštrukčným prvkov vodohospodárskych podnikov.

 

]]>
http://gabioncenter.sk/gabionove-vaky/feed/ 0
Ochranné siete proti padaniu skál http://gabioncenter.sk/ochranne-siete-proti-padaniu-skal/ http://gabioncenter.sk/ochranne-siete-proti-padaniu-skal/#comments Fri, 13 Jul 2012 22:25:43 +0000 http://gabioncenter.sk/?p=50 Ochranné siete proti padaniu skál sa typicky aplikujú na skalnaté steny, pri ktorých je pravdepodobnosť, že dôjde k rozdrobeniu skaliska na úlomky. Aplikácia by mala byť na steny, kde sa úlomky pohybujú medzi veľkosťou oka siete až do priemeru jedného metra. Tento typ spevnenia je klasifikovaný ako aktívny systém, prípadne ako aktívny a pasívny systém zároveň. Pre vytvorenie dostatočne bezpečného systému, je potrebné aby sieť bola ukotvená v spodnej časti svahu ako aj na jej vrchnej hrane. Sieť, pre čo najlepšiu funkčnú hodnotu sa umiestňuje tesne na skalnatú plochu. Pri veľmi strmých svahoch alebo až takmer vertikálnych svahoch, musí byť sieť ukotvená za vrchnou časťou svahu, kde musí byť ukotvená čiastočne a ponechaná zároveň dostatočne voľne. Pri tomto type ochrany proti padaniu skál, sa skalnaté bloky a sutina odlupuje a končí na spodnej časti ochrannej siete, pričom sieť zabraňuje zosuvu skaliská ďalej od skalnatej plochy.
Ideálnym riešením pri ochranných sieťach proti padaniu skál je použitie dvojzákrutovej oceľovej siete a to z hľadiska použiteľnosti, flexibility v rôznych smeroch ale aj faktu, že nedochádza k roztváraniu zábrany pre rozpletanie siete pri jej náhodnom pretrhnutí. Problém náhodného pretrhnutia a následného rozpletania bol v minulosti veľký a vtedy neprekonateľný problém jednoduchého pletenia. Problém výborne rieši použitie dvojzákrutovej oceľovej siete. Okrem samotnej dvojzákrutovej siete pozostáva aj z kotiev, oceľových lanových panelov a oceľových lán.
Ochranné siete proti padaniu skál predchádzajú možnosti pohybu skalnatej masy a zlepšujú stabilitu skalného povrchu. Spevňujú plytkú a nestálu vrstvu skaliska. Ochraňujú infraštruktúru a stavby postavené priamo pod rizikovým skalnatým povrchom.

]]>
http://gabioncenter.sk/ochranne-siete-proti-padaniu-skal/feed/ 0
Kombinované ploty z gabionov http://gabioncenter.sk/kombinovane-ploty/ http://gabioncenter.sk/kombinovane-ploty/#comments Mon, 16 Jul 2012 09:35:33 +0000 http://gabioncenter.sk/?p=182

Gabionové konštrukčné riešenie sa stávajú čoraz obľúbenejšie v oblasti záhradnej architektúry ale aj bývania samotného. Je to vďaka konštrukcii, ktorá je zaujímavá sama o sebe. Takýto gabion je tvorený vzhľadovým lomovým kameňom. Kombinované ploty s využitím gabionov sú lacným, jednoduchým a estetickým riešením zároveň. Konštrukciu je možné postaviť na suchej zemine ale aj na pevnom podklade dlažby, betónu či iného pevného podkladu. Gabion taktiež môže tvoriť základ plotovej konštrukcie či už kovovej, kovovo-drevenej alebo len drevenej konštrukcii.
Nezáleží na tom, či je plot kompletne nový alebo je gabion navrhnutý len ako súčasť starého, hodí sa všade. Celkový vzhľad sa dá jednoducho dotvoriť výberom výplňového materiálu. Vďaka veľkému výberu, veľkosti a farby si viete nakombinovať vlastné riešenie špeciálne podľa atypických požiadaviek a potrieb. Svojou priepustnou konštrukciou netrpia náporom nadmerného vlhka alebo tečúcej či striekajúcej vode. Životnosť gabionov sa udáva minimálne na 50 až 100 rokov.

]]>
http://gabioncenter.sk/kombinovane-ploty/feed/ 0